Badanie osteoporozy
Densytometria – pomiar gęstości kości
Badanie gęstości kości (densytometria, BMD) jest szybkim i prostym badaniem, dzięki któremu lekarz oceni stan zdrowia Twojego kośćca, a w przypadku nieprawidłowości wdroży leczenie zapobiegające wystąpieniu w przyszłości jego złamań. W badaniu wykorzystuje się niskie dawki promieniowania X (1/10 średniej dawki promieniowania wykorzystywanego podczas RTG klatki piersiowej), które pozwalają określić stopień ubytku masy kostnej. Dzięki wynikom densytometrii Twój lekarz będzie mógł ocenić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę lub osteopenię.
Badanie densytometryczne przeprowadza się zazwyczaj w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy. Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej, a także kości nadgarstka oraz przedramienia. Na podstawie badania można ocenić, ile gramów wapnia oraz innych minerałów znajduje się w danym segmencie kości.
Im wyższa zawartość związków mineralnych, tym gęstsze są Twoje kości. A im są gęstsze, tym silniejsze, a jednocześnie mniej podatne na złamania.
Jak przygotować się do densytometrii?
Przed badaniem poinformuj lekarza o swoich dotychczasowych chorobach (np. cukrzycy, chorobach tarczycy i przytarczyc) oraz o tym, czy przyjmujesz jakiekolwiek leki. W dniu badania nie powinno się przyjmować żadnych suplementów wapnia czy preparatów wielowitaminowych. Mogą one bowiem zafałszować wynik densytometrii.
W dniu badania:
- – możesz normalnie przyjmować posiłki,
- – unikaj zakładania ubrań z guzikami (zwłaszcza metalowymi), suwakami, zapinkami czy sprzączkami – najlepiej tego dnia założyć wygodne ubranie, niekrępujące okolic talii.
W okresie poprzedzającym densytometrię nie należy wykonywać innych badań obrazowych z wykorzystaniem papki barytowej (używanej często jako kontrast, np. w badaniu RTG przełyku lub jamy brzusznej), radioizotopów podawanych drogą dożylną lub kontrastu używanego w badaniu tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego (MRI). W zależności od rodzaju aparatu, na jakim będzie wykonana densytometria, zakaz ten dotyczy 7 lub 30 dni poprzedzających badanie. O szczegóły zapytaj lekarza zlecającego densytometrię.
Densytometrii nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.
Jak wygląda badanie?
Densytometria to badanie szybkie, proste i – co najważniejsze – całkowicie bezbolesne badanie. Osoba, która będzie je przeprowadzać, poprosi Cię o położenie się na specjalnie wyściełanym blacie. Należy wybrać względnie wygodną pozycję, ponieważ przez kilka minut trzeba będzie w niej pozostać bez ruchu. W tym czasie zostanie prześwietlone Twoje biodro i/lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Inaczej niż w przypadku zwykłego prześwietlenia, do densytometrii nie trzeba się rozbierać – pod warunkiem, że ubranie nie ma żadnych elementów metalowych (guziki, suwaki, itp.). Na czas wykonywania badania zaleca się również zdjęcie biżuterii.
Czas trwania densytometrii to maksymalnie 30 minut.
Wyniki
Uzyskany wynik gęstości kości jest przedstawiany na skali odzwierciedlającej ryzyko względne wystąpienia osteoporozy oraz złamań. Skala ta nosi nazwę ‘T – score’. Służy również do monitorowania skuteczności niektórych metod leczenia (np. hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie pomenopauzalnym).
+/-1 – wartości prawidłowe
od 1 do – 2,5 – niska masa kostna (osteopenia)
poniżej – 2,5 – osteoporoza.
Rozpoznano u mnie osteoporozę – co dalej?
Osteoporoza może być leczona wyłącznie pod kontrolą lekarza. Samodzielne stosowanie diet czy też leków bez recepty nie jest wystarczające. Najważniejszym elementem walki z osteoporozą jest jej wczesne rozpoznanie i interwencja w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia złamań. Leczenie choroby jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie wdrożone. Terapia trwa kilka lat i wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Właściwie dobrane leczenie umożliwia nie tylko zatrzymanie postępu choroby, ale także odbudowę utraconej tkanki kostnej. Kość wzmacnia się, ewentualne dotychczasowe bóle ustępują, a ryzyko złamań maleje.
Źródło: http://www.medonet.pl